Türkiye'nin Siyasi Gündemi
reklam
» 
AB’nin yeni gözü EUROSUR devreye girdi
a aa
Tarih : 02 Aralık 2013 19:21
AB’nin yeni gözü EUROSUR devreye girdi
AB'nin özellikle yasa dışı göç bağlantılı ölümlerin artması üzerine hayata geçirilmesine karar verdiği Avrupa Sınır Gözetim Sistemi (EUROSUR) devreye girdi.
AB’nin yeni gözü EUROSUR devreye girdi
reklam

Avrupa Birliği’nin (AB), özellikle yasa dışı göç bağlantılı ölümlerin artması üzerine dış sınırların daha etkin kontrolüne katkıda bulunması amacıyla hayata geçirilmesine karar verdiği Avrupa Sınır Gözetim Sistemi (EUROSUR), bugün devreye girdi.

Sahip olduğu teknik imkanlarla yasa dışı göç bağlantılı ölümlerin azalmasına katkıda bulunması beklenen EUROSUR’un, sınır ötesi organize suçlarla mücadele alanında da AB üyesi ülkelere destek olması hedefleniyor.

EUROSUR’un, yasa dışı göçün genelde AB ülkelerinin eleştirilmesine neden olan insani boyutuna ilişkin önemli katkı sunması öngörülüyor. Yeni sistem yasa dışı göçmen taşıyan küçük tekneleri tespit etme kapasitesine sahip olacağından zorda kalan teknelere destek olunmasını da sağlayacak. Bu destek sağlanırken de geri göndermeme ilkesinin de dahil olduğu uluslararası yükümlülükler çerçevesinde hareket edilecek.

EUROSUR bugünden itibaren AB’nin güney ve doğu sınırlarını oluşturan 18 üye ülkede ve Schengen sisteminde bulunan Norveç’te operasyonel hale geldi. Sistemin, geri kalan 8 AB üyesi olan Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve İsveç ile Schengen ortağı olan İzlanda, Liechtenstein ve İsviçre’de de 1 Aralık 2014’ten itibaren devreye sokulması öngörülüyor. Schengen sisteminde bulunmayan İrlanda ve İngiltere, EUROSUR’da da yer almayacak.

EUROSUR’un belkemiğini üye ülkelerin ulusal koordinasyon merkezleri oluşturuyor. Sisteme dahil olan ülkelerin ilgili birimleri işbirliği içinde olacak ve aktivitelerini koordine edecek. Sistem gereği, kara ve deniz dış sınırlarında meydana gelen olaylar, devriyelerin konumu, analitik raporlar ve istihbarat, “ulusal durum fotoğrafları” aracılığıyla paylaşılacak.

Paylaşılan veriler sayesinde üye ülkelerin yasa dışı göç, sınır ötesi organize suç ya da mültecilerin hayatlarının tehlikede olduğu durumlarla ilgili daha hızlı tepki vermesi mümkün olacak.

EUROSUR’un maliyetinin 2014-2020 dönemi için 244 milyon avro olması öngörülüyor.

Kaynak: AA

Etiketler :

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Ruhani: Kürtler kendini İranlı görür

   Ruhani: Kürtler kendini İranlı görür

   Bakanlar kurulunda Kürdistan Eyaleti'ne valisinin atamasına ilişkin konuşan Ruhani, kendileri için Kürt ve Kürt olmayan arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Ruhani, "Düşman, etnik konuları...

  • İsrail’in “tehcir kanunu”na protesto

   İsrail’in “tehcir kanunu&#...

   Gazze'deki Hamas Hareketinin önde gelen isimlerinden Müşir el-Mısri, İsrail'in Negev bölgesinde yaşayan Filistinlilerin tehcir edilmesini öngören Begin-Prawer Planının "Filistin halkı için büyük...

  • Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 6. Dini Yayınlar Kongresi kapanışında sonuç bildirgesini okudu. Cami mimarisi konusunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, "'Yeni cami mimarisi Diyanet...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.