Türkiye'nin Siyasi Gündemi
reklam
» 
İsrail’in “tehcir kanunu”na protesto
a aa
Tarih : 02 Aralık 2013 19:36
İsrail’in “tehcir kanunu”na protesto
Gazze'deki Hamas Hareketinin önde gelen İsimlerinden Mısri, İsrail'in Begin-Prawer Planının, Filistinliler için
İsrail’in “tehcir kanunu”na protesto
reklam

Gazze‘deki Hamas Hareketinin önde gelen isimlerinden Müşir el-Mısri, İsrail’in Negev bölgesinde yaşayan Filistinlilerin tehcir edilmesini öngören Begin-Prawer Planının “Filistin halkı için büyük felaket”  olacağını söyledi.

Müşir, Gazze Şeridi’nde yer alan Han Yunus kentinde, İsrail-Gazze arasında bulunan Erez Sınır Kapısında, İsrail’in Araplara yönelik tehcir planı Begin-Prawer’i protesto etme amacıyla düzenlenen eylemde konuştu.

Konuşmasında İsrail’i uyaran Müşir, “Siyonist düşman ve siyasi liderleri, Knesset üyeleri, Yahudileştirmeyi amaçlayan Begin-Prawer Planının devam ettirilmesi halinde meydana gelecek tehlikeli yankılarından sorumludur” dedi.

Filistin halkı için “büyük felaket” olacak Begin-Prawer Planının, Filistin davası için tehlike unsuru oluşturduğunu söyleyen Müşir, “Hamas Hareketi bu işgal planının kolaylıkla geçmesine izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Batı Şeria’daki Filistin yönetiminden, İsrail ve Filistin yönetimleri arasında 3 yıllık kesintinin ardından tekrar başlayan barış müzakerelerini durdurmasını isteyen Müşir, sözlerine şöyle devam etti:

“Barış müzakereleri İsrail’in işlediği suçlara, Batı Şeria’da ve Kudüs’te özgürce Yahudi yerleşim yeri inşa etmesine kılıf hazırlıyor. İşgalci (İsrail), Filistin halkına, kutsallarına ve toprağına karşı suç unsuru teşkil eden planlarını gerçekleştirmek için zamanla yarışıyor. (İsrail’in) Filistin yönetimi ile başlatılan barış müzakerelerini kullanması nedeniyle Batı Şeria’da Yahudi yerleşim yeri yapma hızı arttı ve Kudüs’teki Yahudileştirme girişimleri hız kazandı.”

İsrail kamuoyunda “Begin-Prawer Planı” olarak bilinen ve geçen Haziran ayında İsrail meclisi Knesset’te ilk okuması yapılan plan, İsrail’in güneyindeki Negev çölünde yaşayan Bedevi Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el konulmasını, burada yaşayan 36 bin bedevinin tehcir edilmesini öngörüyor. Plan mevcut haliyle Filistinlilerin Negev’deki yüzde 30’luk nüfus oranını yüzde 1’e düşürürken İsrail Tapu Dairesinde kayıtlı bulunmayan toprakların da kamulaştırılmasının önünü açıyo

Kaynak: AA

Etiketler :

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Ruhani: Kürtler kendini İranlı görür

   Ruhani: Kürtler kendini İranlı görür

   Bakanlar kurulunda Kürdistan Eyaleti'ne valisinin atamasına ilişkin konuşan Ruhani, kendileri için Kürt ve Kürt olmayan arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Ruhani, "Düşman, etnik konuları...

  • AB’nin yeni gözü EUROSUR devreye girdi

   AB’nin yeni gözü EUROSUR devreye...

   Avrupa Birliği'nin (AB), özellikle yasa dışı göç bağlantılı ölümlerin artması üzerine dış sınırların daha etkin kontrolüne katkıda bulunması amacıyla hayata geçirilmesine karar verdiği Avrupa Sınır Gözetim...

  • Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 6. Dini Yayınlar Kongresi kapanışında sonuç bildirgesini okudu. Cami mimarisi konusunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, "'Yeni cami mimarisi Diyanet...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.