Türkiye'nin Siyasi Gündemi
reklam
» 
Karadeniz’de AIDS’li hasta sayısında artış
a aa
Tarih : 02 Aralık 2013 19:22
Karadeniz’de AIDS’li hasta sayısında artış
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal,
Karadeniz’de AIDS’li hasta sayısında artış
reklam

Maalesef bize 2012-2013 arasındaki 1 yıllık süre içinde gelen vaka sayısı, 10 yılda gelen vaka sayısının 4’te 1’i kadar” dedi.

Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün 2001-2013 yılı verileri karşılaştırıldığında, dünyada 2001-2013 yılları arasındaki 12 yıllık dönemde yeni AIDS vakalarında yüzde 33 azalma görüldüğünü belirterek, “AIDS ile ilişkili ölümlerin ise yüzde 29 oranında azaldığını görüyoruz. Çocuklarda görülme oranında da yüzde 52 azalma var. AIDS ilaçlarına erişimde ise yüzde 40’lık artış oldu. Bu azalmalar, hem korunma yollarının öğrenilmesine hem de tedavilere bağlı” diye konuştu.

Dünya genelindeki olumlu tablonun, bölgeler tek tek ele alındığında olumsuza dönüştüğünü ifade eden Köksal, “Dünyanın her yerinde bu güzel tablonun geliştiğini söylememiz pek de mümkün değil. Hastalık hala bazı bölgelerde maalesef artışa devam etmekte. Biz de o riskli bölgelerden birinde yaşamaktayız. Hastalık Ortadoğu’da, Asya’da, Doğu Asya’da ve Doğu Avrupa’da maalesef artış trendinde” dedi.

Köksal, Türkiye’deki verilere göre ise AIDS vakalarının azaldığını söyleyemeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemizdeki vakalarda artış var.Trabzon, ülkemizde AIDS vakası gelme sıklığı bakımından ilk 5 il arasında yer alıyor. Maalesef bize 2012-2013 arasındaki 1 yıllık süre içinde gelen vaka sayısı, 10 yılda gelen vaka sayısının 4’te 1’i kadar. Veriler bize gösteriyor ki 10 yıllık vaka sayısının yüzde 25’ini 1 yılda gördük.”

“AIDS, tedavi edilebilir bir hastalıktır”

Dünyada her gün, bir dakikada 50 kadına HIV virüsü bulaştığına dikkati çeken Köksal, şunları kaydetti:

“Bu rakamlar bize, hala hastalıktan korunma yönünde çok da ileri gitmediğimizi gösteriyor. İlimizde 100’ün üzerinde takip ettiğimiz vaka var. Bu vakaların büyük kısmını erkek hastalar oluşturmakta. Kadın hastalara baktığımız zaman bunların yüzde 90’ı eşlerinden almış durumdalar. Bunun dışında birden fazla seksüel partneri olan bazı kadın hastalarımız da var ama bunların sayısı çok az. HIV pozitif anne ve babadan doğan çocuklarımız var. AIDS gerçeğiyle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. AIDS, tedavi edilebilir bir hastalıktır. O bakımdan ne kadar erken dönemde teşhis konursa tedavide de o kadar başarılı oluyoruz. Hastalarımızın yaşam kalitesine ve ömür sürelerine baktığımız zaman da çok iyi bir durumda olduğumuzu ifade etmek isterim. Tedaviler çok başarılı.”

Köksal, yaşamını yitiren hastaların analizini yaptıklarında, tedavi için çok geç kalınmış olduğunu gördüklerini anlatarak, “Hastalığın son döneminde olanların dışındakiler sağlıklı şekilde yaşamlarına, işlerine devam etmekteler. Tedaviye erken dönemde başlandığı zaman fırsatçı enfeksiyonlar, kanserler gelişmiyor. Bu bakımdan erken teşhisi çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Tıp otoritelerinin, tedaviye başlama kurallarını yeniden belirlediğini dile getiren Köksal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastanın bağışıklık sistemi tam çökmeden, daha iyi bir durumdayken artık tedaviye başlıyoruz. Bu da hastaların daha az ilaç almasına, yaşam kalitelerinin daha iyi olmasına zemin hazırlıyor. AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, tıp dünyasında en hızlı gelişen ilaçlardandır. Yine AIDS ilaçlarındaki bir gelişme de artık hastaların daha kolay uyum sağlayabileceği, günde tek tablet, tek doz rejimlerine doğru gidilmekte. Bu da tedavilerde hasta uyumunu artırmak bakımından çok önemlidir çünkü AIDS hastalarımızın ilaçlarını kesemiyoruz. Hayat boyu bu ilaçları almak durumundalar. Bu da hasta uyumunu artırmak ve hasta konforu bakımından son derece önemli.”

Köksal, hastalıktan şüphelenen kişinin bu durumu saklamaması ve en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini belirterek, “Hekimler olarak her türlü bilgiyi saklamakla mükellefiz ve bunu en iyi şekilde yapıyoruz. Hastamızın sırrı, bizim sırrımızdır. Biz sağlıklı yaşam için hastalarımıza, ailelerine yardımcı olmak istiyoruz. Lütfen sağlık kuruluşlarına başvurmaktan çekinmesinler” dedi.

Kaynak: AA

Etiketler :

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Eklem ağrıları ile ilgili tedavi tüyoları

   Eklem ağrıları ile ilgili tedavi tüyol...

   Opr. Dr. Ümit Yar'ın açıklamaları şöyleydi: Diz Eklemi Kıkırdağının Özellikleri ve Hastalıklarının Sınıflandırılması Diz eklemi, alt ekstremitenin en fazla yüke maruz kalan eklemlerindendir. Yüksek bir...

  • Diyabette yeni umut kahvereni yağ

   Diyabette yeni umut kahvereni yağ

   Yaşları 28 ile 84 arasında değişen katılımcılardan aldıkları kök hücreleri kültür ortamında geliştirdikten sonra hayvan modeline nakil etmeyi başaran Utah Üniversitesi araştırıcıları şeker düzeylerinde ve...

  • Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Mehmet Görmez’den cami çıkışı!

   Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 6. Dini Yayınlar Kongresi kapanışında sonuç bildirgesini okudu. Cami mimarisi konusunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, "'Yeni cami mimarisi Diyanet...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.